400 let starý dům I.

Práce architekta nejsou jen designové byty a kavárny. Dnes představujeme náš další srdcový projekt, pro který bychom ale jen marně hledali kategorii.

V letech 2017-2018 jsme se podíleli na rekonstrukci historického objektu – konkrétně národní kulturní památky Dřevěnka v krkonošské Úpici.

Dřevěnka je opravdu výjimečná – je to jeden z nejstarších a největších českých maloměstských dřevěných domů. Navíc je jedinečná i tím, že je vystavěna z neotesaných klád. Dřevěnka je zachována v relativní úplnosti a autentičnosti z doby výstavby, tedy z roku 1620. I díky tomu v roce 2010 získala status národní kulturní památky. Co můžeme u takové stavby my architekti autorsky přidat? Jak se takové zadání zpracovává? A jak jsme si s ním poradili my? Přesně to vám v následujících dílech našeho blogu ukážeme.

Historický vývoj této nesmírně cenné, původně trojdílné stavby se zapsal i do její podoby – najdeme tady jak pozůstatky raně novověkého domu (historický dýmník), tak i pozůstatky z dob novějších (pivovod ve sklepě, prvorepublikový byt). Jak tedy s domem naložit při rekonstrukci? Jakou má mít vlastně v dnešní době funkci, aby to nebyl jen exponát ze skanzenu?

Přes dvě stě let sloužila Dřevěnka jako hospoda. Kolem poloviny minulého století ovšem začala chátrat a pomalu se rozpadala. V roce 2008 ji odkoupilo město Úpice a začaly se hýbat ledy. I přes řadu odpůrců takto nákladné opravy mohla chystaná celková rekonstrukce začít. Investor město Úpice nás vyzvalo ke spolupráci na návrhu celého interiéru. Po získání statusu NKP mohlo město navíc požádat i o dotace a provést tak rekonstrukci v odpovídajícím rozsahu. V roce 2009 pak byla rekonstrukce zařazena do Programu záchrany architektonického dědictví.

Příští týden si přečtěte, jak jsme postupovali a jak se tato výjimečná práce povedla.