400 let starý dům III.

V předchozích dvou dílech jsme ukázali, jak lze čtyři sta let starou dřevěnici z Krkonoš opravit a vrátit zpátky k užívání. Kromě toho, že nás práce na revitalizaci tohoto výjimečného domu velmi bavila, získal dům v letech 2018 a 2019 několik ocenění: najdete je na konci tohoto článku.

Rekonstrukcí máme na svém kontě mnoho (Mirkova oblíbená je například rodinná usedlost u Prahy). Ovšem rekonstrukce interiéru národní kulturní památky má svá specifika. Pro nás bylo vůbec nejtěžší navrhovat tak, aby nejvíce vynikl původní duch stavby, a ne nové prvky.

Když jsme umisťovali toalety, příčky jsme nedotáhli ke klenbám a doplnili horní úsek čirým dvojsklem – tak, aby vyzněl původní tvar klenby. Vymýšleli jsme kamna z těch nejjednodušších tvarů a barva se na nich objevila pouze díky průzkumům, které ji zmiňovaly. Vitríny jsou bezrámové, aby byly co nejvíce transparentní a umožňovaly vnímání místností jako celku,” popisuje tvorbu Mirek.

Za perfektní koordinaci s památkáři vděčíme hlavně panu inženýrovi Luboru Grundovi, který odvedl vynikající práci a byla radost s ním spolupracovat. Děkujeme!

Výzva na každém rohu

Pro fungující návrh muzea jsme si, na místo komerčního klienta, představili typického návštěvníka, který do Dřevěnky přijde a celý koncept mu uzpůsobili. Naplno jsme využili naši znalost mobiliáře a svítidel a velká výzva byla fáze vyrovnání podlah. Dřevěnka je totiž takový roztomilý bramboroid a v jedné místnosti byl spád protilehlých rohů i 35 centimetrů! Po vyrovnání nám vzniklo okno s parapetem v úrovni 50 centimetrů a museli jsme řešit například pojistku okenních kliček, abychom zamezili pádu dětí.

Výzvy jsou zkrátka od toho, aby se překonávaly. A to my milujeme. I díky tomu můžete dnes Dřevěnku vidět v celé své kráse. Už víte, kam pojedete v létě na výlet?

Ocenění pro dům Dřevěnka

  • NPÚ – Patrimonium pro futuro – za rok 2018 v kategorii Záchrana památky (více zde)
  • Zvláštní ocenění generální ředitelky NPÚ 2019
  • Stavba roku královehradeckého kraje 2019 – zvláštní cena poroty
  • Dřevěná stavba roku 2019 – vítěz odborné poroty v kategorii Roubenky a sruby – realizace (více zde)
  • Dřevěná stavba roku 2019 – vítěz veřejného hlasování v kategorii Roubenky a sruby – realizace (více zde)


Přečtěte si také:

400 let starý dům I.

400 let starý dům II.