archicraft jako generální dodavatel III.

Tentokrát o dopravě, budoucnosti i komunikaci s řemeslníky. Už potřetí vám ukazujeme, co přináší architekt jako generální dodavatel do realizace. A naopak, co se architekt naučí, coby generální dodavatel.

Ukázali jsme si, jak důležité jsou termíny a jak jejich znalost z role generálního dodavatele umíme zúročit v naších návrzích. Minule jsme se zaměřili na samotnou cenu realizace a na reklamace. A dnes do třetice všeho dobrého…

Z bodu A do bodu B

Věci se bohužel neteleportují. Jako architekti a generální dodavatelé zároveň jsme se pro navrhování naučili vnímat opravdové detaily, jako například šířku schodiště či přítomnost a velikost výtahu. Narazit můžeme i na limit velikosti okna či zábradlí na balkóně. Doprava do bytu má opět vliv na cenu. Například v bytě s motorkou jsme si mohli dovolit navrhnout opravdu velkou vinotéku. Musela se sice dopravovat na místo jeřábem, ale v projektu na to byl rozpočet. U méně velkorysých projektů se člověk musí spolehnout hlavně na to schodiště a navrhovat vše tak, aby bylo možné to po schodišti dopravit.

Servis do budoucna

V interiérech jsou teď obecně populární LED pásky. Jsou efektní, a i my je rádi navrhneme – například v bytě Red Dot. LED pásky mají ale trafo, které bývá potřeba vyměnit. Je třeba již při návrhu myslet na to, kam bude trafo umístěno a jak se k němu bude přistupovat. Stejné je to se zakomponováním starých radiátorů do nových interiérů. Architekt může radiátor schovat například do truhlářských konstrukcí, ale jak se budou radiátory regulovat či odvzdušňovat? Jako architekti nechceme, aby se návrh přizpůsoboval úkonu, který bude prováděn například jednou za rok. Ale i přesto praktickou stránku věci nelze opomenout a přístup nesmí znamenat demontáž poloviny obložení či řezání.

„Nejde to“ pro nás není odpověď

Navrhli jsme a zrealizovali už notnou řadu bytů, kanceláří a dalších prostorů. Na reakce firem a řemeslníků, které začínají „takhle to nejde“, máme díky tomu pádné argumenty. Nejenže víme, že to jde, protože jsme to už v předchozím projektu sami zrealizovali, ale víme i jak na to, protože jsme byli u toho krok po kroku a neseme za to záruku. Víme, jaké materiály a technologie jsme použili. Dáváme konkrétní odpovědi a bereme pochybovačům vítr z plachet. Není to pouhé - my jsme to viděli, jak to někdo udělal. Je to – my jsme to zažili, sami jsme to udělali a víme, že to funguje!

Šít si na sebe bič

Většinou se tohle přísloví používá v případě, že si do budoucna přiděláváme problém. My to ale v roli generálního dodavatele vnímáme jinak. My si svými mnohdy netradičními návrhy posouváme laťku našich zkušeností výš. Rozvíjíme se. Chceme navrhovat originální a promyšlené interiéry. Chceme si zažít, jaké to je, sehnat si řemeslníky na náš výmysl. A chceme to dělat podle finančních možností klienta. Nedržíme se při zdi, zkoušíme nové věci, ale stojíme nohama na zemi – přiměřeně.