Blíží se Vánoce: archicraft si přeje

Jaká přání mají Mirek s Tomášem, když se řekne dřevo? Jak se díváme na věčné téma dřevo versus laminát? A co si přeje celý archicraft?

Sérii článků s vůní dřeva jsme se rozhodli zakončit s nádechem Vánoc. Jsou totiž už za dveřmi, a proto chceme čtení trochu odlehčit. Nebojte se, nechystáme se Vám mluvit do toho, v jakých odstínech máte zdobit svůj stromeček nebo kde v rámci dispozice jej máte umístit. Zkrátka jsme si jen povídali s Mirkem a Tomášem o tom, co by si přáli v souvislosti se dřevem navrhnout. A nejenom o tom.

Milý Ježíšku

Mirek si už dlouho přeje, navrhnout stůl, kde konstrukčně propojí železo se dřevem. Nesmíme v tom ale vidět klasickou kovovou podnož s dřevěnou deskou ani zafrézovaný plech do dřevěně desky pro vylepšení odolnosti v ohybu. Mirkova fantazie často sahá mnohem hlouběji, než si člověk dokáže představit. Chtěl by využít předností obou materiálů, které jakoby srostou a působí spolu. Oba, přiznaně. Doslova říká:

"Chtěl bych přiznat, že když jsou ty dva materiály do sebe zamilovaný, tak krásně spolupůsobí."

Možná to bude nová generace deskového materiálu, možná nějaká forma obvodových kovových rámů, vložených prvků…Kdo ví? To dnes neví přesně ani sám Mirek. Jediné však víme s jistotou. Pokud přijde někdo, kdo má v sobě vášeň pro autorské prvky nábytku a chce něco skutečně netradičního, Mirek své fantazie dotáhne a to se ještě budeme divit! :)

Tomáš si přeje, navrhnout zase v blízké době něco z masivu. Pohrát si s frézováním nebo dlabaným povrchem. Je to sice jedna z nejdražších cest, pokud se bavíme o dřevě, ale otevírá celou řadu dveří ke kreativitě. A hledání nových cest, pojednání povrchů, testování možností materiálů na hranici lidské představivosti - to je něco, co je Tomášovi vlastní. A nejenom jemu, tímto nakazil celý archicraft.

Dřevo versus laminát

Když jsme navrhovali náš vlastní ateliér, stáli jsme před - pro nás tradičním - morálním rozhodnutím: laminát nebo překližka? Musíme otevřeně přiznat, že výrobci laminátů dnes umí skutečně neuvěřitelné věci. Nám tam ale schází ta pravda, příroda. Laminát je vytištěná příroda, byť na pohled dokáže být velmi přesvědčivá. Má své nezpochybnitelné výhody - nižší cena, odolnost, barevná stálost a další. Přesto však u nás narazíte pouze na překližku. V archicraftu fandíme autentičnosti materiálů, tak proč kázat vodu a pít víno?

A proto chceme tento díl zakončit ještě jedním velkým společným přáním. S plným vědomím všech předností laminátů a pokorou k rozhodnutím, přáním a finančním možnostem klienta, bychom si přáli, abychom v případě úvah o použití dřeva v interiéru mohli vždy pracovat s přírodním dřevem namísto laminátů. Práce s přírodním dřevem je sice větší "řehole". Nese s sebou potřebu delšího vzorkování povrchových úprav s ohledem na vzhled a odolnost, jsou to hodiny komunikace s truhlářem. My ale vždy raději obětujeme čas i energii pro docílení ideálního výsledku u přírodního materiálu, než abychom jednoduše píchli prstem do vzorníku. Sice nás taková práce bude trochu víc bolet, ale jak už říkali naše babičky: Co bolí, to sílí! A my rádi posilujeme a rozvíjíme naše schopnosti.

To bylo pár našich přání. Vám všem přejeme, ať letošní svátky prožijete v klidu, ve zdraví a přesně podle Vašich představ. Do dalšího roku přejeme hodně štěstí, zdraví, osobních i pracovních úspěchů a vše ať se Vám daří přesně tak, jak si vysníte.

Tým archicraft.