Cafe Racer v obýváku II.

Když chcete něco výjimečného, musíte jít na dřeň. To se nám povedlo u bytu, kde najdete výjimečný stroj CX500, ale i obrovskou skleněnou vinotéku.

Minule jsme vás vzali na první prohlídku, dneska něco o tom, jaké materiály a řešení jsme v tomto pražském bytě použili.
Byt jsme rozčlenili podle funkce na několik částí: ta hlavní je zábavní část s audiosystémem, kamenný pult s krbem a prostor s obrovskou vinotékou.

Vysněná vinotéka

Vinotéka musela být impozantní – je to mimo jiné i party byt a musí ohromit, vysvětluje Lenka. Rozhodli jsme se, že do bytu nejlépe zapadne sklo: 12 milimetrů je docela slušná tloušťka na to, aby tvořilo i nosnou konstrukci. Technické zázemí vinotéky (chlazení, osvětlení, trafa) jsme schovali do stropu a zakryli černým plechem. Samotný stojan na vína je taky ze skla, tentokrát s tloušťkou 16 mm. A největší výzva? Otvory na vína.Na začátku jsme v hlavě měli jen čiré sklo a profrézované kruhové otvory. Dilema nastalo v momentě, kdy jsme řešili, jak pracovat s křehkostí skla, speciálně při nárazu na hranu otvoru při vkládání láhve. A že tam těch láhví bude!,“ doplňuje Lenka.

Jednou možností bylo nahradit sklo plexisklem. Tu jsme ale rychle zavrhli: plexisklo by bylo brzy poškrábané a zešedlo by… A taky se nám nehodilo do celkového konceptu bytu. Využili jsme tak moderní technologie a každý otvor má na 3D tiskárně vytiště„těsnění“, které chrání hranu proti nárazu. Party může začít a potrvá dlouho, protože kapacita vinotéky je 100 lahví a tenhle „skleněný pokojíček“ má rozměry 1750x2680x2700 mm. Aby se nám do bytu vešel, stěhovali jsme ho jeřábem.

Odlehčený kamenný pult

Dalším výrazný prvek bytu je kamenný pult v kuchyni. Musí zaujmout a musí být z přírodního kamene... tak jsme u něm uvažovali hned od začátku. Prostě pořádný solitér v prostoru. Jak ale skloubit váhu přírodního kamene, když statik povolil zatížit strop pouhou půl tunou?Na celokamenný pult to není mnoho. Pult byl proto vymyšlený jako svařená ocelová jeklová konstrukce obalená kamennými deskami. S prvním odlehčením váhy nám pomohl přímo pan Foit z Kamenictví Foit. V části konzoly jsme podle jeho nápadu použili desky GRAMA BLEND, které se skládají ze 4 mm vrstvy kamene a 4 mm hliníkové sendvičové desky. Ostatní části pultu jsme obložili 20 mm silnými kamennými deskami, které jsou všechny v krajích seříznuté „na pokos“ (nikoli pod úhlem 90°). Detail nároží je tak dokonalý a výsledek o to více působí, jako by byl vytesaný z kamenného bloku,“ popisuje Lenka.

I tak jsme ale museli výrazně odlehčit i samotnou ocelovou konstrukci. Co nejnižší váha a přitom se to celé nesmí ani o milimetr pohnout! Prostě žádný průhyb kamenné desky. Kámen je sice dobrý v přenesení tlaku, ale ohybu neodolá v podstatě vůbec ničemu. Na řadu tedy přišel statik Jan Fojtl, se kterým jsme ladili náš koncept tak, aby nikde nebylo ani kilo navíc. Původní záměr vycházel někde kolem 700 kg kamenné váhy a výsledek jsme dotlačili na neuvěřitelných 475 kg.

Ocelová konstrukce je precizní prací firmy Interwand, která musela nosnou část vytvořit s přesností, která umožní dokonalé spasování kamene. Použitý kámen je žula Bianco Antico s povrchem satinato.


První díl blogu o bytě s motorkou

Třetí díl blogu o bytě s motorkou - proč zrovna motorka?