Co se od sebe mohou architekti naučit?

Architektura je poměrně kompetitivní obor, kde je spolupráce dvou ateliérů stále spíše výjimkou. Co jsme se naučili od německých kolegů a co jsme naopak přinesli do projektu Dinosauria my?

Investor nového muzea Dinosauria začal pro svůj ambiciózní projekt shánět architekta nejprve v České republice. Bohužel se ukázalo, že za specifickými zkušenostmi s moderním a interaktivním muzeem musí za hranice. Konkrétně oslovili německý ateliér Art+COM.

Nakonec se věci odehrály tak, že jsme se do projektu přeci jen přidali. Investorovi bylo jasné, že bude potřebovat lokálního partnera a bude muset vytvořit mezinárodní tým. Okamžitě jsme věděli, že jako čistokrevní architekti nejsme schopni Art+COM sekundovat v interaktivních instalacích. I proto jsme se spojili s Lunchmeat – vizuálním studiem. Potřebovali jsme totiž do projektu přinášet na lokální úrovni vše, co dokáže Art+COM. Projekt byl v jejich podání v momentě našeho vstupu už celkem daleko. Existoval už koncept i prvotní dispozice, a především - Art+COM utvořili i hlavní myšlenku muzea, která měla bez nejmenší pochybnosti hlavu a patu. Zároveň jsou jejich letité zkušenosti nezpochybnitelné a nesmírně přínosné. Koncept ale samozřejmě není vše a pro nově vzniklý česko-německý tým zůstávala stále spousta práce.

Začali jsme tedy představovat nápady, které vzbuzovaly zájem investora. Jako český ateliér navíc přinášíme výhodu – můžeme velmi snadno koordinovat profese i dohlížet na stavbu. Lunchmeat zase umí vdechnout život interaktivním nápadům - jak jejich vlastním, tak těm německým. Art+COM je nám kurátorem. Zkrátka rozjel se dobře promazaný stroj - velký multidisciplinární tým, který čítá více než 50 odborníků z různých oborů. A to nepočítáme dodavatele!

Každý svou špetkou do mlýna

Německé studio Art+COM přináší zkušenost. Jako architekt může člověk rozumět spoustě věcí, ale reálnou zkušenost nic nenahradí. Art+COM přesně ví, kdy si dát pozor, znají psychologii člověka a jeho chování v muzeu. Tato zkušenost je pro nás nenahraditelná a jsme rádi, že němečtí kolegové dohlíží na celý proces. I díky tomu získáváme s budováním interaktivního muzea takové zkušenosti, které jiný ateliér v České republice nemá.

Vítaným bonusem této spolupráce je ale i vzájemný vhled do pracovních procesů. Spolupráce nám všem ukazuje nové možnosti vedení projektů, strukturovanosti práce i inovativní pracovní nástroje. Zejména online nástroje jsou v době, kdy je cestování velmi omezeno, v mezinárodním týmu naprostou nutností.

A co do spolupráce přinášíme my? Kromě neviditelné práce na detailech, o které jsme vám psali zde, přinášíme architektonické řemeslo. Jak bude vypadat podstavec pod exponát nebo místa na sezení je jen na nás. S Art+COM a Lunchmeat se vzájemně doplňujeme. Zároveň se všichni posouváme ve svých profesích dál a to je pro nás opravdu neocenitelný zážitek.