Crittall: ocel & sklo

Černé, nadčasové a hodně šikovné… dá se tím v kombinaci se sklem perfektně kouzlit s rámovými dveřmi, okny nebo dělicími příčkami v interiéru. To je Crittall.

Crittall je kombinace tenké tažené oceli a plochého skla. Moderní design zkombinovaný s industriálním nádechem. Minimalistická estetika, přesto dost výrazná. Skoro by se chtělo říct trendy novinka, ale pravda je taková, že crittall má za sebou více než stoletou historii. Už v 90. letech 19. století ho vyvinul britský obchodník z Essexu Francis Henry Crittall a jako první tuto metodu použil k výrobě oken s ocelovými rámy.
Crittall se často spojuje s érou art deco a modernistickou architekturou počátku 20. století. Takže vážně nic nového. Můžete ho vidět použitý na mnoha pozoruhodných budovách po celé Velké Británii, včetně budovy britského Parlamentu nebo Toweru… Anebo se přijďte podívat k nám do pražského ateliéru.

Pravda na odiv

V archicraftu jsme si navrhli vlastní crittallové dveře. Klasické i dvoukřídlé. Takové, které jinde v Praze nenajdete. Už jen z toho důvodu, že podhoubí crittallu se i z hlediska produkce nachází ve zmíněné Anglii nebo Holandsku. V České republice „crittall know-how“ zatím příliš nevyužívá. Proto ani podobné dveře či okna s ocelovými rámy, dělicí stěny a interiérové příčky nebo třeba sprchové zástěny v interiérech obvykle nepotkáte. My na náš crittall čekali půl roku.

Českým kancelářím dneska vládne hliník. Čtěte – tovární výroba, kde se všechno přesně naformátuje, nařeže, nasadí, nadoraz spojí a bez chyby aplikuje. Bezesporu je to dostupnější, levnější a pro mnohé výhodnější varianta. Jenže to není archicraft.

V našich očích se ztrácí pravé kouzlo řemesla. My chceme, aby zámečník vzal tenké ocelové profily a svařil je k sobě. Aby se přiznala nedokonalost. Nedokonalost ve spojích, nedokonalost v povrchové úpravě. Protože tím vyniká opravdovost, v dnešní době velmi ceněný artikl.
Můžete si hrát s povrchovou úpravou a haptikou materiálu (o tom ostatně budeme také psát). Ocel je krásná v povrchové úpravě v matu i lesku, dá se brousit, kartáčovat, leštit... Běžně se provádí práškové lakování, které zaručuje širokou a dlouhodobou protikorozní ochranu. Nebo pískování, kdy se očistí od rzi a starých nátěrů a vytvoří se „zdrsněný“ povrch pro další aplikaci. My v ateliéru nanesli jen polituru. Hladkou, lesklou, mikromilimetrovou vrstvičku pomocí bezbarvého laku. Protože jsme v interiéru, na ocel tu minimálně svítí slunce, při malé roztažnosti je velmi stabilní, nemá proč korodovat. Podle nás to je naprosto dostačující povrchová úprava. A fantasticky vypadá.

Výzva: panty

Ocel a sklo, dva na první pohled i dotek rozdílné materiály. Ocel (zjednodušeně slitina železa s uhlíkem) může být měkká nebo vytvrzená, pevná nebo tvárná, odolná vůči korozi i teplotám, otěruvzdorná. Sklo se vyznačuje vysokou propustností světla, pevností v tlaku, tuhostí a tvrdostí při běžných teplotách nebo odolností vůči povětrnostním a chemickým vlivům. Dá se aplikovat lepené i kalené. To poznáte podle toho, že se po případném úderu rozbije na malé neostré kousky.
Dohromady jim to (nejen vizuálně) skvěle ladí. Nicméně je potřeba znát benefity jednotlivých materiálů a využívat je ve správný moment. Sklo je super, ale pant z něj neuděláte. Z oceli samozřejmě ano, ale tady zase pozor na stupně její pevnosti. Když to zrovna nevychytáte, čep se utrhne, jako by byl z modelíny. Pro nás bylo při instalaci crittallu například výzvou, jak efektivně vymyslet dovírání křídel. Ale fungujeme!
V našich architektonických genech prostě nenajdete jednoduché cesty. Záměrně si klademe složitosti, vymýšlíme detaily a hledáme nové perspektivy. Pak nám to dává celé smysl.

Průmyslový původ

Historie ocelových oken a dveří je ve velké míře průmyslová, dneska spíš jdeme cestou interiérových dekorací. Pokud chcete do prostoru vnést trochu industriálu, crittall bude správným tahem. Má výraznou tvář, je elegantní a osobitý, vhodný pro různé styly domácností, kanceláří a nemovitostí.
Rámové konstrukce jsou skvělé pro dělení a zónování prostoru. Dokážou ho kompletně transformovat, a to nejen jejich dynamickým vzhledem. Do místnosti pustí více světla a celkově ho otevřou, i když v něm umožnují vybudovat oddělené kouty. V posledních letech se staly vyhledávaným řešením pro moderní i tradiční stavby a fungují jako neobyčejná alternativa k velkým proskleným projektům.
Jak jste na tom s crittallem vy? Znáte? Líbí? Umíte si ho u vás představit?