Hledáme vlastní cesty I.

V archicraftu si zakládáme na tradičním řemesle. Co když se ale zavedené postupy či techniky někde nedají použít? Milujeme inovativní řešení! Jedno takové jsme použili i v restauraci Hladinka na Kladně.

Restaurace Hladinka je bývalá klasická česká hospoda. Dobré pivo, tmavé stěny, nejbližší stůl u výčepu pro štamgasty. Ti sice chodili do podniku denně, ale příliš velký zisk z nich majitel hospody neměl. Dlouhodobě to tedy nebylo udržitelné. Majitel vzal všechnu odvahu a oslovil nás s celkovým redesignem restaurace.

Z pivnice vyhledávanou restaurací

Jestli se redesign povedl se můžete přesvědčit sami – buď z fotografií zde anebo přímo na místě v restauraci. Jen nezapomeňte na rezervaci. Interiéru jsme dali veškerou péči a mnohé detaily pilovali několik měsíců. Ač se to na první pohled nezdá, prostor má spoustu atypických řešení. Prvním z nich jsou podlahy.

Požadavkem bylo zachovat původní, dřevěná prkna. Dřevěná podlaha není pro restauraci příliš praktická, ale za to je velmi efektní a dodává jedinečnou atmosféru. Po pár letech může krásná dřevěná podlaha v tak rušném prostoru, jakým restaurace bezesporu je, rychle zestárnout. My se rozhodli s tím nebojovat, naopak tomu jít naproti.

Rovnou jsme tvořili podlahu s puncem „stáří“. Měla hned od položení vypadat jako roky stará, modrá, dřevěná podlaha. K tomu jsme si nemohli přizvat běžné podlaháře a tak jsme oslovili Wood Constructions. Ti pracují hlavně na scénických rekvizitách do filmů a divadelních představení. Vybrali jsme čtyři odstíny modré, které se měly na prkně vrstvit a vyvolávat tak dojem prochození. Vznikl fyzický vzorek podlahy, na kterém se zkoušelo, jak docílit kýženého efektu.

Společnými silami jsme vybrali a pak přímo na místě realizace doladili umístění. Nejvíce prošoupaná prkna přišla do uliček a „zachovalá“ pak na méně exponovaná místa. To vše byla scénická práce probíhající přímo na místě. Práce, která nejde dát přesně do výkresů.

Výsledkem je perfektní dřevěná podlaha, která do Hladinky sedí. Netradiční přístup k tradičnímu řemeslu – to je srdce archicraft práce.

Okna, stěny, nábytek…

V Hladince to nebylo jen o podlahách, ale mimo jiné i o na míru navržených a vyrobených stolech či barevně odladěných obkladech. O tom ale zase příště. Tak na zdraví!