Jak bolí navrhnout svůj vlastní ateliér a co v dobré kanceláři nesmí chybět?

Hlavou realizace našeho nového ateliéru byl Mirek. Proč právě on? Jak to celé proběhlo a jaký to pro něj byl zážitek? A jaké atributy dělají dobrou kancelář?

V archicraftu jsme dva jednatelé, dva architekti. Projekt ale musí mít jen jednu hlavu a my si s Tomášem tahali sirky, kdo bude hlavním architektem naší nové archicraft kanceláře. Vytáhl jsem si tu delší a vyhrál tak možnost dát nám všem nový pracovní domov.

Předem jsme věděli, že budeme bourat, a že půjdeme na dřeň. Tak to máme rádi a v ateliéru jsme za každou cenu museli ukázat, jací jsme. Proběhly porady se všemi členy týmu o tom, co kdo potřebuje, a co rozhodně nechce. Tím vzniklo několik variant návrhu dispozice, které spustily živou diskuzi a vyšla z ní ta nejlepší. Otevřená, tak, jak jsme ji popisovali v minulém díle.

Další na řadě byla tvorba výtvarného rázu. V naších hlavách i na papíře začala okamžitě vítězit syrovost, střídmost, ale hlavně opravdovost. Do hry vstupovaly různé limity, jako podstropní vedení kanalizace, nutnost nové klimatizace nebo opravy nově odkryté betonové podlahy. Na stropě jsme pod bílou malbou objevili krásnou texturu bednění a bylo jasno – budeme škrábat. Celá malba do týdne zmizela a tenhle odvážný krok stál opravdu za to.

Tomáš navrhl nábytek v překližce, který jsme pořídili v jednom sjednoceném a jemném odstínu a v příjemném kontrastu k ostatním, studenějším povrchům. Výrazným prvkem, do kterého jsem se zamiloval, byly skleněné, crittallové, dělící příčky. Byla s nimi spousta problémů, ale jsme už skoro na konci a vypadají dokonale. Někdy to bolí, ale stojí to za to.

Oškrábané stropy, vymlácené dlaždičky a zbroušená betonová podlaha. Vše jsme zjemnili nábytkem, ale i zelenou stěnou, obřími květináči a v neposlední řadě našimi dvěma ptáčky, rýžovníky.

Jsme doma,

Mirek


4 atributy dobré kanceláře podle archicraft

Osvětlení – Přijďte k nám, můžeme vám přímo u nás ukázat, jak může fungovat světlo!

Akustika – Nepostradatelný aspekt. Příkladem u nás v ateliéru je použití závěsů, které nejen stíní, ale zároveň z části tlumí i zvuk a zamezují ozvěně.

Dobře řešená a funkční kuchyňka – Lidé rádi jí a musí se jim k tomu dát vhodný prostor. U nás jsme zvolili velký stůl, který podporuje přirozené setkávání a dělá obědové pauzy s ramenem ještě příjemnější.

Ticho – V otevřeném ateliéru pracujeme většinou v týmech. Ale i my občas potřebujeme ticho na důležitý telefonát nebo schůzku – a od toho tu máme naší skvělou hovornu a zasedací místnost.