Jak to chodí u architekta? Fáze: Dokumentace

Abyste mohli otevřít svou novou restauraci nebo se nastěhovat do Vašeho nového bytu, čeká nás ještě kus práce. Čtěte o poslední fázi každého projektu.

Už víte, že projekt začíná přípravnou fází, poté se společně bavíme nad konceptem a dáváme dohromady propracovanou studii. Pokud si nás vyberte jako projektanty, pokračujeme spolu dál.

Fáze: Dokumentace stavebního povolení

Čtvrtá fáze, fáze dokumentace stavebního povolení, není potřeba vždy, a to zejména u interiérů. Legislativa je pro řadu klientů nepřekonatelný labyrint, ale v tom Vám rádi poradíme. Vysvětlíme Vám, co je a není potřeba. Byrokratickou částí Vás provedeme a projekčně zpracujeme vše potřebné na základě toho, co jsme si domluvili ve studii.

Fáze: Prováděcí dokumentace

Na závěr přichází fáze prováděcí dokumentace. Správně by se měla odstartovat až v momentě, kdy je vydané stavební povolení (bylo-li potřeba). Ze stavebního povolení může vyplynout řada připomínek, které je nutné do prováděcí dokumentace zapracovat. Nicméně jsou situace, kdy prováděcí dokumentace může běžet už v momentě, kdy stavební úřad prochází dokumentaci ke stavebnímu povolení. Zkušený architekt umí buď odhadnout, zda nějaké připomínky hrozí či nikoli, případně si na úřadech věc předjedná. Někdy může taková úspora času při souběhu stavebního řízení s projektováním klientovi vytrhnout trn z paty. To však závisí na vzájemné domluvě mezi námi a klientem, kdy dopředu vysvětlíme všechna pro a proti daného řešení. Pokud stavební povolení není u projektu potřeba, jde se do prováděcí dokumentace rovnou po studii. V prováděcí dokumentaci najdete veškeré detaily nejen pro stavební firmu, ale například i rozkreslený atypický nábytek pro truhláře nebo podklady pro kameníka a další řemeslníky. V případě restaurace obsahuje prováděcí dokumentace například i podklady pro grafika, který bude dodávat označení provozovny. Najdete v ní zkrátka každý nejmenší detail.

A nyní už může začít stavba. Zde naše společná cesta buď končí nebo pokračuje formou autorského dozoru. Ponechat si architekta i pro fázi autorského dozoru zásadně doporučujeme. O tom, jaké má tato fáze výhody, se na blogu brzy rozepíšeme. Je to další celkem obsáhlé téma. V archicraftu Vám však kromě výše uvedeného umíme pomoci třeba i s procesem výběru dodavatele, případně můžeme převzít roli generálního dodavatele na sebe (o tom jsme psali více v seriálu archicraft jako generální dodavatel).

Věříme, že cesta, kterou jsme Vám v povídání o přípravě, konceptu a studii, a v neposlední řádě o dokumentacích pro úřady či zhotovitele připravili, Vám pomůže se zorientovat, v čem spočívá služba architekta a jaké jsou jednotlivé kroky při architektonickém návrhu.