Jak to chodí u architekta? Fáze: Koncept a Studie

Po přípravě začíná pořádná zábava. Tou je fáze konceptu a studie. Jaký je mezi nimi rozdíl? Proč si na fázi konceptu zakládáme?

Minule jsme vám shrnuli, jak se s projektem začíná. Nyní už se navzájem trochu známe, zjistili jsme, jaký projekt budeme zpracovávat i to, jestli rádi vaříte a preferujete sprchu nebo vanu. Nastává moment, kdy interiér dostává jasnější podobu.

Fáze: Koncept

Fázi Koncept se snažíme dělat svižně a co nejefektivněji. Pracujeme na návrhu dispoziční variant, kreslíme rychlé skici, přidáváme nápady nebo třeba děláme rešerše možných variant. Hlavním cílem je vyjádřit směr, kterým se projekt bude ubírat. Chceme zjistit, co Vám, jako klientovi, rezonuje – ať už je to materiál, barvy nebo například světelná atmosféra. Tato fáze je jinými slovy o sladění se na stejnou vlnu.

Cílem je najít vhodnou dispozici i výtvarný styl. V případě, kdy klient není příliš vyhraněný, nabízíme i více stylů k výběru. Díky této fázi nejen my zjistíme, co vlastně klient doopravdy chce, ale mnohdy to teprve zjišťuje i on sám.

Ve fázi studie se totiž jde už do detailů a vybírá se například konkrétní podlaha a její provedení. Debata, jestli bude podlaha dřevěná nebo do místnosti přijde keramická dlažba, patří do fáze konceptu. Kdybychom toto zanedbali, mohli bychom v pozdější fázi strávit spoustu času výběrem konkrétních dřevěných prken, abychom ve finále zjistili, že dřevo vůbec používat nebudeme. To samé platí i o ostatních prvcích - svítidlech, stěnách, nábytku.

Takový koncept a vzájemné vyjasňování nám společně zabere okolo tří týdnů. Je důležité koncept provést efektivně, ale na klienty nespěcháme. A ve chvíli, kdy se shodneme na podstatných aspektech, nastává fáze Studie.

Fáze: Studie

Ve studii jdeme do detailu. Ve všem. Doladíme finální dispozici a rozmístění svítidel, vybíráme podlahy, řešíme, jaké budou stěny – třeba konkrétní odstín malby, omyvatelnost, mat nebo jemný lesk? K tomu všemu se snažíme vždy sehnat fyzické vzorky. Stejné je to u nábytku – budeme používat atypický? Bude to lakované nebo v laminu? Fyzické vzorky nám v tomto opravdu pomáhají – můžete si materiál osahat a vidíte, jak se chová na světle. A hlavně, jak vypadají všechny vybrané materiály vedle sebe.

Velmi důležitou částí studie je vizualizace. Konečně jako klient vidíte vizualizaci svého prostoru. Fáze Studie je opravdu rozsáhlá, s klientem se opakovaně scházíme, voláme i dopisujeme. Doptáváme se a radíme. V konceptu nešlo prodiskutovat vše nebo se klient ve fázi konceptu nedokázal rozhodnout, jestli chce kámen nebo keramickou dlažbu. V této fázi mu ukážeme vzorky a poradíme na základě našich zkušeností.

Fáze Studie se může protáhnout. A není to proto, že bychom neuměli udělat studii za měsíc. Ale zde se nesmí příliš pospíchat. Jako klient musíte mít prostor se rozhodnout a vyzkoušet si například, jaký typ sedačky Vám vyhovuje. U menších projektů, jako jsou například byty, strávíme ve fázi studie kolem 4 až 6 týdnů.

Jak už jsme popisovali v minulém díle. Některé projekty po fázi studie končí. A co se děje s těmi, které v archicraftu zůstanou? O tom zase za týden!