Jak to chodí u architekta? Fáze: Příprava

Nevíte, jak to chodí u architekta? Jste zvědaví, jaký život žije projekt u nás v archicraftu? Přečtěte si, jak projekt začíná a co všechno můžete v přípravné fázi očekávat.

Občas se nám stává, že někteří naši klienti neví, co se bude dít, když svůj projekt svěří architektům. Proto jsme se rozhodli vám jednotlivé fáze popsat a ukázat, co můžete očekávat, když svěříte váš projekt archicraftu.

U nás v ateliéru nic na papír „neházíme“. Ano, mnohdy za námi klient přijde s tím, že už má vše vymyšlené a od nás to potřebuje „jenom hodit na papír“. To my ale s klidným svědomím udělat nemůžeme. Proč? Protože nad projekty přemýšlíme do detailů a používáme naše zkušenosti tak, aby projekt dával smysl – funkčně, ekonomicky, esteticky. Zkrátka po všech stránkách, které nemusí být klientovi na první pohled zřejmé.

Za ty roky máme jasně daný a ověřený proces, při kterém klienti postupem času zjišťují, že věci, které se zdají na počátku zcela banální, vyžadují hlubší zamyšlení a debatu. Tímto procesem si zpravidla projde každý nový projekt a sestává z následujících fází:

  • Příprava
  • Koncept
  • Studie
  • Dokumentace pro stavební povolení (je-li potřeba)
  • Prováděcí dokumentace

Prvními třemi fázemi projdou všechny projekty. Po fázi Studie některé projekty končí – například když klienti mají svého místního projektanta, který jim zpracuje dokumentaci pro stavební povolení. Oproti tomu, ne všechny projekty, které u nás i po bodě 3 zůstávají, potřebují stavební povolení, a tak rovnou přechází do fáze Prováděcí dokumentace.

I tady to ale nemusí končit, už jsme vám psali o tom, že nabízíme nejen autorský dozor, ale můžeme být i generálním dodavatelem.

Pojďme si teď představit náš archicraft recept na kvalitní projekt krok po kroku.

Fáze: Příprava

Ať se jedná o interiér bytu, rodinného domu, kanceláře, nebo třeba restaurace, musíme začít osobním setkáním. Buď u nás v ateliéru nebo ideálně na místě v objektu. Zjišťujeme, jaký klient je. U projektu bytu musíme klienta vyzpovídat, jak žije. Vaříte rádi? Nebo naopak na kuchyň důraz nekladete? Máte rádi konkrétní výhled z okna nebo vám na tom až tak nezáleží? Snídáte doma všichni, dlouze a pospolu? Zkrátka zjišťujeme, jak žijete a jaký máte režim. Některým lidem stačí jen jedno oddělené wc, jiné rodiny chtějí ještě druhé, přímo v koupelně. Spousta věcí, které jsou obecně přijímané jako nutnost, už neplatí. Například dnes už hodně lidí nemá ani televizi a raději by místo ní měli krb. Zároveň musíme zjistit, jaká je budoucnost daného prostoru. U bydlení zjišťujeme, jestli pár mladých klientů plánuje děti, případně kolik. Pokud nemluvíme o bytech, ale komerčních prostorech, přidáváme ještě otázky jako „Koho chcete oslovit? Jaká je cílová skupina?“. V neposlední řadě samozřejmě také zjišťujeme, jaký je rozpočet na realizaci. Toto všechno je potřeba si ujasnit a projít.

Nedílnou součástí fáze Příprava je i zaměření prostoru, fotodokumentace a další doprovodné podklady. Zjišťujeme, kde jsou napojovací body na kanalizaci, topení či elektřinu. Velmi často si musíme zjistit, a to hlavně u restaurací, jaké jsou k dispozici příkony.

Zjišťujeme, co se klientovi líbí a jaké má třeba oblíbené barvy. Jako inspirace může fungovat například i obraz, který si chcete pověsit na stěnu. Milujete cyklistku a chcete, aby to bylo v interiéru vidět? Teď je ten správný čas to říct.

Ve fázi Přípravy mluvíme a prohlížíme, abychom mohli navrhovat. Tato fáze nám bude u většiny projektů trvat okolo týdne (nicméně je to individuální) a následuje fáze Koncept. Co vás čeká? Jak se liší koncept od studie? Čtete příští týden další díl na našem blogu.