Jak se staví hospoda? I.

Pojďte s námi na pomyslné pivo a zjistěte, co všechno stojí za nedávno dokončenou restaurací Pilsnerka na pražské Národní třídě.

Restaurace s pivnicí, jako je například Pilsnerka, nevzniká mezi řečí u piva. Vše začíná ideou investora, v tomto případě to byla Čechům opravdu známá značka Pilsner Urquell. Naší první prací bylo ideu uchopit a vytvořit restaurační prostor, který bude odpovídat hodnotám Pilsner Urquell. Nechtěli jsme ale vytvořit jen další tradičně uchopený interiér české hospody. Plzeňský Prazdroj je prémiová a tradiční značka, a hlavně se jedná o českou ikonu. Jak tyto hodnoty uchopit, aby vznikla moderní éra tradičních českých pivnic? Rozhodli jsme se jít cestou potlačení okolí – naším cílem bylo, aby vynikla krásná zlatavá barva piva. Výsledkem byl vzdušný prostor s tvarovou čistotou a kvalitními materiály.

Vznikly první skicy a moodboardy, které daly budoucí Pilsnerce jasnější rysy. Jaké materiály se hodí do vytíženého gastro provozu? Jaká světla dostatečně osvětlí uvařené pokrmy, ale neoslní strávníky? To a mnohé další detaily prostoru jsou klíčové prvky k utvoření místa, kam se bude každý rád vracet. Teprve až po schválení vizuálů, výběru dodavatelů a doladění i těch nejmenších detailů vznikl souhrnný manuál konceptu hospod Pilsnerka.

Teprve až nyní začíná práce, kterou si většina lidí představí jako tu pravou „architekturu“. Dostali jsme prostor o 150 m2, ze kterých jsme měli vytvořit ideální místo k posezení pro více než 100 lidí. Počet míst nezáleží jen na rozmaru majitele či financích - vše je ošetřeno i skrz hygienické podmínky. My nezapomněli ani na efektivitu provozu – zaměstnanci restaurace se po place musí hýbat! Celou stavbu jsme pečlivě koordinovali, dohlíželi na truhláře a komunikovali s technology a marketingem. Vizuální a marketingová komunikace je u takového konceptu klíčová.

Tvorba fungujícího gastro provozu není žádná sranda. Kromě hygienických předpisů musíte znát všechny nároky hostů. Malé nebo velké stoly? Židle nebo lavice? A nezapomínejme ani na úklid – bude se personálu lépe a rychleji uklízet kovový, dřevěný nebo plastový stůl?

Jen málo odvětví je tak rychlých jako právě gastronomie. Pokud není prostor vymyšlen do každého koutu s důrazem na hosty, personál a specifika gastro provozu, může vzniknout opravdu velké neštěstí. My to ale umíme a dáváme si záležet. První Pilsnerka na Národní je tak už téměř rok fungující a oblíbenou restaurací s tím nejtradičnějším českým pivem.

V dalších dílech o tom, co dělá restauraci úspěšnou, alespoň z pohledu architektury. A taky o materiálech, co vydrží rozlité pivo i svíčkovou.


Jak se staví hospoda? II. - Změny v restauraci během dne

Jak se staví hospoda? III. - Radost z prvního načepovaného piva