Kanceláře L'Oréal I.

Liší se nějak tvorba kanceláří pro lokální českou firmu a celosvětovou společnost? Přečtěte si, jak se na architektonické tvorbě odráží specifická firemní kultura i požadavky uživatelů kanceláří. Vítejte v kancelářích L'Oréal.

Francouzský duch, maďarské zadání, české kanceláře

Světová kosmetická značka původem z Francie L'Oréal nás pozvala do soutěže na modernizaci jejich pražské pobočky. Náš návrh zvítězil a před námi stála velká výzva. Čtyři patra, tři sta lidí, 2700 metrů čtverečných a téměř 14 měsíců prací.

L'Oréal si žádal kompletní servis – návrh a dodání interiéru, a to od dispozic, podlah, přes kliky i polštáře až do detailů jako jsou grafické prvky. Kromě typických součástí návrhu, jako je mobiliář či atypický nábytek, jsme tedy zapojili i naše grafické cítění a vytvořili jsme kompletní rozcestníky, piktogramy i jmenovky na dveře. Spolupracovali jsme nejen s českou divizí, ale například i s hlavním IT oddělením, které sídlí v Maďarsku. To právě oni rozhodovali o přípravě elektroinstalace pro jednotlivá pracoviště.

Specifikem práce pro nadnárodní společnost je i větší flexibilita pracovních míst. V pondělí přijíždí na pár dní art director z Německa, ve středu zástupce vedoucího středoevropské divize z Maďarska a ve čtvrtek zase obchodní ředitelka Slovenska. Pendlerů je v této firmě opravdu hodně, a proto jsme vytvořili větší počet dočasných pracovních míst, než je obvykle zvykem.

Precizní rekonstrukce za chodu

Další výzvou byl i samotný charakter projektu. Toto nebyla realizace nových kanceláří v doposud neobydleném kancelářském prostoru. Jednalo se o rekonstrukci čtyř pater, která probíhala za plného chodu firmy a součástí návrhu byla i tvorba dočasných dispozic. Museli jsme zajistit dostatek pracovišť na místech, kde zrovna rekonstrukce neprobíhala. A to například i v cafeterii.

Francouzský původ firmy byl cítit hlavně v nastavení sestaveného týmu a přístupu k zaměstnancům. V L'Oréal jde hlavně o co největší demokracii, se všemi jejími skvělými plusy i s občas skličujícími nedostatky. Téměř každý měl právo se vyjádřit k dispozici kanceláří či samotnému vybavení. Jakkoliv je tento přístup ze strany L'Oréal velkorysý, jistě si umíte představit, že se nahromadilo velké množství malých změn a díky tomu se například pouhá dispozice rozsazení zaměstnanců zpozdila o dva měsíce.

A ačkoliv jsme český ateliér s českými a slovenskými architekty a je nám, co se rozhodovacích procesů týká, bližší spíše precizní a lehce direktivní německý přístup než ten, který je vlastní uvolněným jižanům, dokázali jsme se přizpůsobit. Kam spěchat? Proč nepostupovat pomalu, s rozvahou, aby všichni dostali to, co chtějí? Na konci totiž záleží jen a jen na spokojenosti uživatelů kanceláří a firmy jako celku.

Prohlédněte si celou realizaci kanceláří L'Oréal!!