Není byt jako byt I.

Jak se liší návrh bytu či domu pro každodenní život a bytu ke krátkodobému pronájmu? Pročtěte si, na co všechno byste měli myslet, pokud takovou realizaci plánujete.

Při naší práci tvoříme domovy a interiéry, které mají dělat radost. K tomu, aby s finálním návrhem byl klient spokojený, nejsou potřeba jen naše zkušenosti a architektonický cit. To možná nejdůležitější vzniká už v samotném začátku spolupráce: zadání. Návrh je vždy odpovědí na zadání a pokud si společně s architektem neujasníte, co vlastně od návrhu chcete, neskončí to dobře. A i to je naše práce, provést vás světem architektury ke zdárnému cíli.

Skvělý návrh, perfektní výsledek

Chceme vám tento proces ukázat na dvou příkladech obytných interiérů. Málokdy je člověk tak opatrný, jako když si plánuje své budoucí bydlení. Je proto klíčové mít jasné priority. Musíte vědět, co chcete, a co naopak vůbec nechcete nebo nepotřebujete. Dnes nejsou výjimkou ani byty, které se používají jen občas a krátce, buď jako byty na krátkodobý pronájem či byty sloužící na krátký únik od reality.

Dalo by se říct, že na jedné straně stojí čistě rezidenční a praktický byt, který bude obývat dalších mnoho let jedna a tatáž rodina, která se ale bude v čase proměňovat. Na druhé straně bychom našli ohromující interiér, který majitel používá k nádherným večírkům a příležitostně ho pronajímá jako luxusní apartmán návštěvníkům města.

Na této škále je celá řada zadání, která mohou být a jsou mezi těmito dvěma protipóly. Kde se na škále se svým bytem nacházíte vy, je třeba definovat hned na začátku. Abychom vám pomohli nastínit, proč je to tak důležité, sepsali jsme, jak se takové byty liší, a proč je klíčové k nim přistupovat odlišně.

Jak na dispozici bytu?

Když architekt řeší bydlení mladého páru, musí nutně myslet na to, co bude do budoucna. Jak bude vypadat život klientů za rok, nebo za pět let? Pokud architekt navrhuje byt na krátkodobý pronájem, má byt většinou zaujmout na první pohled a určitá část praktických aspektů může jít stranou.

Prvním opravdu rozdílným aspektem může být i samotná dispozice bytů. Ve svém domově dbáme na velké množství úložných prostor, abychom měli kam odložit lyže nebo mop na podlahu. To v bytě na občasné využívání tolik nehoří. Hosté přijedou s jedním kufrem a za pár dní opět odjedou. Zároveň se v takovém bytě dají uplatnit různé průhledy, například do koupelny či ložnice.

Kuchyň, kde je radost vařit

Protože většina lidí ráda jí, víme, jak je kuchyň důležitá. Ale opravdu potřebujete v bytě, kde se vždy jen někdo „otočí“, plnohodnotnou plotýnku, troubu a myčku? V krátkodobých bytech stačí jen hrstka spotřebičů, dvouplotna, menší myčka a konvice. Takovou kuchyň můžete vidět například v našem bytě Shou Sugi Ban. Kuchyň pro rodinu, která žije v bytě či domě stále, musí být daleko více promyšlená. Dřez musí být vedle myčky. Trouba by neměla být pod sporákem, ale v úrovni stojícího člověka. A odpadky! Musíte mít prostor na odpad, zvláště ten tříděný potřebuje dostatek místa. Takovou si můžete prohlédnout například v našem bytě Townhouse Šárka nebo rodinném bytě Roztoky.


Je toho opravdu mnoho. Příští týden budeme na blogu pokračovat dalšími rozdíly, zaměříme se hlavně na materiály a povrchy a na další velice důležitou místnost – koupelnu.