Není byt jako byt II.

Některé prvky vypadají v interiéru lákavě. Hodí se ale ke každodennímu používání? A naopak, pokud jedete na dovolenou, potřebujete opravdu všechny prvky vašeho domova?

V minulém díle jsme nastínili, proč je důležité mít ujasněno, co se s bytem, u kterého chcete navrhnout interiér, bude dít do budoucna a jak se bude užívat. Probrali jsme, jak se liší návrh dispozice a kuchyně v bytě a domě, ve kterém žijete, a v bytě ke krátkodobému pronájmu. Dneska si představíme rozdíly v materiálech, rozebereme povrchy a na závěr se podíváme do koupelen.

Nápadné, ale odolné

V bytě ke krátkodobému pronájmu či občasnému využití mohou jít některé praktické věci stranou. O to větší je zde prostor pro „krásno“, pro zbytečnosti, které dělají byt zajímavým a zapamatovatelným. Tím může být motorka v obýváku, prosklená vinotéka, nebo červené baterie. Stinná stránka pronájmu je ovšem značné opotřebení interiéru. Návštěvníci se k bytu nechovají tak dobře, jako když by byli u sebe doma. Materiály mohou být nápadné a originální, ale musí být odolné. Například do bytu na krátkodobý pronájem Red Dot si majitel do předsíně přál dřevěnou podlahu. Ta není primárně do pronájmů vhodná, právě díky rychlému opotřebování. Zde jsme tedy našli kompromis mezi touhou klienta a racionalitou v podobě kladení a realizace tak, že lze nejexponovanější část v případě nadměrného poškození snadno vyměnit. Zároveň si ale v bytě pro občasné využívání můžeme dovolit extravagantnější barvy či tvary, které by se jinak rychle okoukaly.

Nebýt otrokem úklidu

Od materiálů je k povrchům blízko a platí na ně skoro to stejné. V bytě, kde se každý den probouzíte a každý večer usínáte, jistě nechcete trávit příliš času úklidem. Proto jsou do interiéru „pro život“ méně vhodné povrchy s vysokým leskem. Podobně je na tom třeba obklad mozaikou za pracovní deskou kuchyně. Velké množství spár u kuchyňské linky, kde se pravidelně vaří, je tak trochu architektova pomsta. Jenže to samé vás v bytě, kam si na pár dní přijdete odpočinout, nemusí trápit. Můžete použít i efektní lesklé materiály, protože otisky na skříňkách vás netrápí. Za pár dní prostě odjedete. Byt ke krátkodobému pronájmu se musí tak jako tak před každou návštěvou uklidit, a proto je trochu jedno, zda omýváte matná nebo lesklá dvířka skříně. Zkrátka vás to čeká.

Stejný princip platí i v koupelnách. Běžné koupelny jsou stavební interiéry a mění se jen opravdu málo, takže se nesmí okoukat a musí být praktické. Chtěli byste každý den leštit zrcadlo, protože vám zasahuje až k umyvadlu? Přesně takové je v bytě s motorkou a vypadá krásně! Jen na běžný život to není moc praktické. Stejně tak někoho lákají chromové baterie nebo černá umyvadla. Prvky, které lahodí oku, ale vodní kámen, který je na nich opravdu hodně viditelný, už nikoli. V koupelnách, které se užívají dlouhodobě, potřebujete mít vše prakticky po ruce. U bytu Kališnická jsme například stáli před úkolem, jak zakomponovat požadované zvětšovací zrcátko.

V extravagantních bytech se zkrátka dlouhodobě bydlet spíš nedá. Jsou dechberoucí, unikátní, a mají spoustu prostoru. Často je v nich ale malá kuchyň, kde večeři pro rodinu jen tak neuděláte nebo lesklé povrchy, na kterých je vidět každá kapka, každý otisk. A je to naprosto v pořádku. Důležité je, že je byt funkční, plní účel, pro který byl stvořen a dělá klientovi radost.


Na úplný závěr krátkou vtipnou poznámku. Architekti neřeší jen velikost skříní nebo materiál kuchyňské linky. Například v Bytě Roztoky jsme řešili designové umístění klece pro křečka a v jiných projektech zcela běžně řešíme kočičí záchodky. To vás v bytě pro krátkodobý pronájem nepotká. Práce architekta rozhodně není nuda!