Pohodlná a zdravá kancelář

Nadměrný hluk, nevyhovující osvětlení nebo špatná vzduchotechnika. To vše může z kanceláře udělat, namísto pohodlného pracovního prostoru, očistec. Jak se ke „zdravým“ kancelářím stavíme my?

Moderní kancelářské budovy mají dnes z velké části prosklenou fasádu. I my je máme rádi – dotváří spolu s betonovým stropem industriální charakter. Problém nastává ve chvíli, kdy architekt budovy zapomene, že lidé pracující u oken, ze kterých je sice dech beroucí výhled, se v srpnu budou pařit a člověk sedící u výstupu klimatizace bude mrznout. K tomu my přicházíme často jako k hotové věci a nedotažený návrh budovy se pak musí vylepšovat interiérem.

Osvětlení & vzduch

Oblíbená velká okna zároveň poskytují spoustu světla. Proč je tedy v kancelářském prostoru tolik vnitřního osvětlení? Často se pak světla zhasínají, protože je interiér přesvícený. Tady je na vině legislativa a normy tvořené v 70. a 80. letech. Technologie pokročily a dnes není zdaleka nutné mít osvětlení na každém metru kanceláře.

Podobně se nevhodné normy dotýkají i výměny vzduchu. V tomto případě jsou normy tvořené tak, aby se v budově ušetřilo co nejvíce elektrické energie a budova tak byla co nejekonomičtější a nejekologičtější. Zaměstnanci se ale často v takovém prostoru, kdy si nemůžou podle potřeby otevřít okno a získat přímý přístup k čerstvému vzduchu, necítí dobře. Každá firma stojí na lidech a ti by měli být ve svém pracovním prostoru spokojení. Je tedy jistě potřeba aktualizovat a přepracovat normy. Do té doby tvořme kanceláře tak, aby normy byly splněny, ale uživatel si mohl například osvětlení sám lokálně nastavit, jak zrovna požaduje.

Openspace

Při řešení dispozice kanceláří je třeba se ptát, co lidem vyhovuje. I nás překvapilo, že zaměstnanci call centra požadovali otevřenou kancelář. Přitom by se dalo předpokládat, že když telefonují, budou chtít co nejvíce klidu. A jejich přání naopak znělo: pracujeme s mikrofonem a sluchátky, je příjemné mít kolem sebe opravdové lidi.

Openspace kanceláře již plně nahradily oddělené kanceláře. Ty americké ze 70. let se naopak používají jako odstrašující případ, jak by to nemělo vypadat. Jenže trendy se vrací. Obyčejný openspace spoustě lidem ve skutečnosti nevyhovuje a zavádí se různé formy vertikálních bariér, například mezistolové příčky. Od úplných openspace nejspíš přejdeme k prostorům, které budou více či méně vertikálně dělené.

Důležité je umístění hlučných zdrojů – kde bude kuchyňka, kopírka anebo recepce? To vše jako architekti rozmýšlíme již v konceptu. Protože chyby, co nejdou vidět v půdorysu, se vrátí za dva měsíce provozu ve formě stížností zaměstnanců. Řešením je hlučné prvky dostatečně izolovat anebo vedle nich umístit flexi pracovní místa, které nikdo neobývá delší časovou dobu.

Akustika

Hluk a akustická pohoda obecně jsou teď v oblasti kanceláří velmi trendy. První typ akustiky, prostorová, ve většině prostorů není takový problém. Stačí akustický podhled, koberec, případně lokální lamely či obklady svislých konstrukcí, které zvuk pohlcují a mění jeho vlnovou délku. Lidé se v prostoru s vyřešenou prostorovou akustikou dobře uslyší. Problematičtější je stavební akustika. Slyšíte hovor kolegy z vedlejší kanceláře? Tak to se u vás šetřilo na dělících příčkách. Často se používají jednoskla namísto dvojskel a na vině jsou i nedomyšlené konstrukce.

Rozšiřuje se také nabídka akustických budek. Od telefonních budek pro jednoho člověka po micro-meetingové místnosti. Taková budka pro větší počet lidí musí být ale velice kvalitní. Nejen že musí mít do detailu promyšlené osvětlení, ale například i cirkulaci vzduchu – ventilátor nesmí být slyšet. Ukazuje se, že na akustice obecně se nevyplácí šetřit.

Kvalitní židle a mobiliář

Ve zdravé kanceláři by neměly chybět kvalitní kancelářské židle. Velká nabídka židlí na trhu dává iluzi, že na židli až tolik nezáleží. Naštěstí se neochota utrácet za kvalitní židle pomalu mění a doufáme, že prosazovat ergonomické a kvalitní sezení bude stále lehčí a lehčí.