POVRCHOVÉ ÚPRAVY: KOVY V HLAVNÍ ROLI

Z kovu můžeme vyrobit širokou škálu povrchových materiálů, které dokážeme strojně, chemicky i ručně rozvést do rozmanité škály barev, světelných efektů a hmatových vjemů. Inspirujte se našimi oblíbenými variantami, se kterými jsme byli za poslední roky v těsném kontaktu.

Zinek

Materiál, kterým se běžně prodlužuje životnost oceli. Asi znáte. Nás ovšem zajímají jiné stránky – jeho živost, přírodní oxidace a patina. V našem portfoliu tak najdete využití zinkového plechu v surové podobě. Je všestranný a trvanlivý. Neporézní. Snadno se čistí mýdlem a vodou. Při ohnutí neztrácí integritu. Vydrží více než 100 let a jeho barva a design závisí na potravinách, tekutinách a dalších předmětech, které s ním přicházejí do kontaktu.

Před nástupem nereze sloužil pro pracovní desky v gastroprovozech. Ačkoli je antibakteriální a snadno se udržuje (Taky vás štve, když na nerezovou linku spadne malá kapička a vy to hned musíte utírat?), na dnešní standardy každodenního provozu profesionální kuchyně je příliš měkký. Velmi rychle by se mechanicky poškodil – „obouchal“, je proto vhodnější pro domácí nebo kancelářské kuchyně. Nakoukněte třeba do té naší.

Reaktivnost povrchu oceli

Žádná vada, ale rez jako chtěný dekor. Je to 15 let, co jsme zahlédli, jak krásný povrch může mít ocelový plech přímo z procesu dalšího obrábění. Když ho neochráníte nátěrem nebo politurou, velmi rychle začne reagovat na teplo a lidský dotek a vytvářet rez, fleky. Od té doby řešíme, jak tuhle jedinečnou patinu zakonzervovat a využít jako dekorativní element.

Zásadní věc? Dostat se včas k zámečníkovi na dílnu. Je totiž důležité materiál prohlédnout a poradit se s řemeslníky, jak ho zpracovat. Protože třeba takové řezání laserem dokáže povrch jinak šedého plechu natónovat do modra. Zkoušeli jsme také upravovat politurou, běžným alkydem nebo práškovým lakováním (komaxit). Podívejte se například na podlahu bytu s motorkou, tam by nic jiného než komaxit nevydrželo. Každá úprava má své plusy i mínusy, musíte si předem ujasnit, na jaký povrch chcete materiál použít. Co nás na celém procesu baví? Každý díl je originál!

Měděné plechy

Na přelomu století před nástupem pozinkovaného plechu hojně využívaná na klempířských prvcích a na interiérových dekoracích. Ano, měď. Dodnes stále živá a hned pochopíte, proč ji máme tak rádi. Leštěním a kartáčováním měděného plechu totiž vytvoříte krásnou a vizuálně hřejivou plochu, kterou můžete využít například na digestořích. Inspiraci hledejte v Bombay Express. Měď je sice měkčím materiálem než nerez a manipulace s ní je složitá, nicméně dodá interiéru restaurace stylovější charakter.

Ve hře je také patinace, protože někdy potřebujeme, aby měděná povrchová úprava v prostoru působila nenápadně. Jde o složitý proces, rozhodně doporučujeme obrátit se na ty nejlepší mistry (například rakouský Buechele), kteří ovládají hned několik druhů. Vykartáčují a vždy dokonale zalakují, takže výsledný povrch se hodí i do kuchyně. Plech získává nadčasový béžový až hnědý odstín a dobře se tvaruje, necháváme si z něj proto vyrobit i celá kuchyňská dvířka. Podívejte na Showflat Marina.