Revitalizace areálu sokolovny Řeporyje

Dobrých skutků není nikdy dost. I proto jsme se rozhodli pomoci řeporyjskému Sokolu a navrhli pro něj revitalizaci venkovního areálu. Nová hřiště, komunitní zahrada a místo k setkávání obyvatel. Jak jsme si s obnovou sportovního areálu poradili?

Sokol je v Česku jedna z nejznámějších neziskových organizací a najdete ji ve více než 1000 obcích po celé republice, od velkých měst až po nejmenší obce. Ale ani takto známá organizace nesmí usnout na vavřínech, a tak Sokol prochází celkovou modernizací.

Před jednou takovou modernizací stojí i areál sokolovny v Řeporyjích. Po mnoho let se zde investovalo pouze do nejnutnějších oprav a drobných zlepšení sportovního zázemí, ale velká část areálu zůstávala neobhospodařena, nevyužita či ponechána napospas rozkladu.

Vedení této jednoty nás před pár měsíci oslovilo s poměrně přesným zadáním. Máme rádi projekty, které dávají smysl a přináší něco dobrého, a proto jsme studii, bez nároku na odměnu, vypracovali.

Původní areál je řešen chaoticky, budovaný bez celkové koncepce. Je tu ovšem veliký potenciál – má centrální polohu a mohl by pomoci Řeporyjím doplnit tolik chybějící komunitní funkci. Nyní se zde nachází několik antukových kurtů, část zabírá i provizorní blátivé parkoviště.

„Řekli jsme si, že to chceme dělat jinak – pořádně. Tak, aby tu věci, co vytvoříme, byly na dlouhou dobu a byly kvalitní, funkční a vkusné,“ říká Eva Krejčiříková, členka výboru Sokolu Řeporyje.

Základem pro naši práci bylo kvalitně vypracované zadání. Sokolové měli jasno v tom, co musí z různých důvodů zůstat, a co se naopak může změnit. Našim hlavním cílem bylo vytvořit nejen sportoviště, ale i místo ke scházení místních. Velký důraz jsme kladli na vyvážený poměr mezi pobytovou plochou a hřišti. Kromě nové zeleně u vstupu do areálu návrh počítá s dětským hřištěm pro menší děti, ale i work-out tělocvičnou pro starší a dospělé. Nechybí ani hřiště na pétanque.

„Posláním sokola je rozhýbat lidi – pro nás hlavně ty místní, řeporyjské. Chtěli bychom, aby se k nám chodilo hýbat celé spektrum populace – od batolat přes teenagery, party dospělých, starší spoluobčany… chceme naplňovat sokolskou myšlenku a nabídnout lidem prostor, kde jim to bude příjemné a dostupné,“ doplňuje Eva Krejčiříková.

Celý areál jsme zkultivovali a sjednotili jeho styl. Navrhli jsme několik dřevěných pavilonů a pergol. Ty oddělují areál na menší celky a dodávají prostoru charakter. V případě příliš ostrého sluníčka nabízí i stín. Zachovali jsme požadovaná antuková hřiště pro aktivní sokolské oddíly a rozšířili jsme prostor, kam můžou kdykoliv přijít místní. Přibylo i hřiště na beach volleybal.

Součástí areálu je i restaurace. Návrh se jí ovšem nepodřizuje, naopak ji zcela přirozeně zapojuje a restaurace funguje v celkovém konceptu jako příjemné prostředí pro oddech a doplnění sil.

„S architekty z ateliéru archicraft jsme se hned pochopili. Přišli s krásnými návrhy rozvržení zeleně a jednotlivých prvků, nezapomněli ani na zastínění. Vizualizace nás nadchly a daly nám příslib do budoucna – že i tady to může vypadat krásně,“ shrnuje Eva.

Řeporyjská sokolovna bezesporu hraje roli v místním společenském životě. Nová vize a filozofie jednoty a náš návrh toto podporuje. Vedle renovace sportovišť chce Sokol nabídnout prostor obyvatelům, otevírá se a zve místní k sobě.

Naše studie nabízí pohled do možné budoucnosti, ke které vede ještě spousta práce, ale věříme, že brzy budou všichni sportovci i místní hrdí na svoji řeporyjskou sokolovnu!