Rok 2020 očima archicraftu

Loni touto dobou by asi nikdo nedokázal odhadnout, jak moc jiný rok 2020 bude. Bez nadsázky můžeme říct, že změnil životy nás všech. Jak jsme uplynulý rok prožili v našem ateliéru? A jaké výzvy nám přinesl? Přečtěte si ohlédnutí s Mirkem a Tomášem.

Jaký projekt je pro vás projekt roku?

Mirek: Pro mě je to Dinosaurie – připravované muzeum dinosaurů v Praze. Je to pro nás hodně nové a je to úplně jiná liga než restaurace a byty, na které jsme zvyklí. A to hlavně organizačně a rozpočtově. Spolupracujeme s dalšími dvěma kreativními firmami, první je německé architektonické studio ART+COM, které je jakýmsi kurátorem celé akce a navrhlo základní dispoziční koncept. Mají letité zkušenosti z realizací muzeí. Jejich dozor je pro nás nesmírně důležitý. Abychom byli schopni vytvořit interaktivní instalace, na které návštěvníci muzea jen tak nezapomenou, spojili jsme síly i s partou šikovných lidí z Lunchmeat studia. Skvěle rozumí posledním technologickým trendům a virtuální realitu mají v malíčku. Velkým specifikem tohoto projektu byla a je – vlivem stávající situace ve světě – online mezinárodní spolupráce. Osobně jsme se sešli všichni jen jednou. Je to nové, ale zvládáme to.

Tomáš: Já si letos určitě budu pamatovat odevzdávání soutěžního projektu pro GSA/EUSPA – Agentura EU pro kosmický program. Byl to pro mě fyzicky nejnáročnější projekt za dlouho dobu. Připomnělo mi to studia na vysoké škole – přišlo mi, že odevzdávám projekt do ateliéru, stres byl s námi až do poslední chvíle. GSA/EUSPA vypsala na své společné prostory veřejnou architektonickou soutěž. Času bylo málo, pracovali jsme do noci a o víkendech. Soutěž jsme ale vyhráli a budeme s GSA/EUSPA jednat o tom, že bychom tvořili vnitřní design interiéru společných prostor. Druhým projektem, kterého mám plnou hlavu, je restaurace Masaryčka. Na Masarykově nádraží pracujeme na krásné restauraci, která nám ovšem také dala pořádně zabrat. Budova je památkově chráněný objekt a prostor, který přeměňujeme z kasina na restauraci, je bývalá císařská restaurace. Spousta historie, spousta požadavků a norem. Teď už ale můžu říct, že se blížíme ke konci. S památkáři jsme našli společnou řeč a na jaře roku 2021 by se mělo otevírat.

Co byla letos největší výzva? A na co jste v tomhle roce hrdí?

Mirek: Že jsme si navrhli a přestěhovali ateliér. A co se opatření, pandemie a ekonomiky týče, výzvou bylo udržet si lidi v týmu. Našeho týmu si vážíme a řekli jsme si, že ho udržíme i za cenu sáhnutí do tvrdě vydělaných úspor.

Tomáš: A já bych k tomu ještě jednou zmínil tu Dinosaurii. Skočili jsme rovnýma nohama do neznáma a vyšlo to. Jsem hrdý, že jsme tenhle rok celkem v pohodě přežili a že se nerozpadl tým.

Co byste chtěli v příštím roce dělat jinak nebo lépe? Co od archicraftu můžeme čekat příští rok a na co se těšíte?

Mirek: Těším se, že budeme více těžit z marketingu. Chceme dál pracovat na stabilizaci týmu a dál vytvářet pěknou firmu. Příští rok nás čeká také partnerství s Globusem – bude to smysluplná a synergická spolupráce. A také doufám, že bude více času na náš dlouho zamýšlený projekt archiworks – produktový design židlí, laviček, krbů a mnoho dalšího od architektů.

Tomáš: Chtěl bych strukturovat tým – struktura je u nás zatím dost plochá a pro mě s Mirkem to znamená, že dohlížíme skoro na vše. Chceme do našeho týmu zapojit dalšího senior architekta a řadu věcí delegovat jak na seniory, tak i rozšířit zodpovědnost u junior architektů. Dlouhodobě si hrajeme i s myšlenkou jakési specializace. Hodně zjednodušeně by se dalo říct, že bychom utvořili tým pro byty, tým pro kanceláře atd. Příští rok bude mít archicraft vyšší tempo a hodně velkých realizací!

Co byste do nového roku popřáli ostatním?

Mirek: Buďme nad věcí, neztrácejme drive a energii tvořit!

Tomáš: Nejhorší je smrt z vyděšení – nebojte se a překonejte obavu z dělání zásadních rozhodnutí.

Děkujeme našim klientům za důvěru, kterou do nás vložili!