Výrobní hala Viking Mašek

Výrobní hala a architekti. Zdá se to jako ne úplně zajímavé zadání. Práce pro Viking Mašek byla výzva, a my výzvy milujeme! Jen málo českých rodinných firem se může pochlubit celosvětovým rozsahem své práce. Viking Mašek z Vlašimi už od revoluce dodávají balící stroje do celého světa. Jak jsme navrhovali výrobní areál?

Vztah založený na důvěře

S rodinou Maškových, kterým firma patří, jsme spolupracovali už na více projektech. Od renovací interiérů kanceláří, přes rodinnou vilu a další velké projekty. Po dobré zkušenosti jsme byli přizváni k revizi nového firemního areálu na Karlovarsku.

Na původním návrhu bylo znát, že byl dělaný narychlo a dodatečně se hodně upravoval. Namísto pouhých připomínek jsme vytvořili vlastní nový návrh. Na projekt jsme pak dohlíželi až do samého konce. Protože naše projekty i rádi realizujeme, zajistili jsme například i dodávku svítidel, mobiliáře a vestavěného nábytku.

V jedné velké hmotě je nyní umístěné jak administrativní zázemí firmy, tak samotná montážní hala. Členění oken, umístění loga, ale hlavně dominantní vstup udává tvář celé haly.

Na míru pro lidi

Hlavním produktem firmy Viking Mašek je balící stoj. Ten může mít dva metry, ale také 200 metrů. Balící stroj se skládá z různých částí a výsledkem výrobní linky musí být zboží zabalené přesně tak, jak požaduje klient. Řešení jednotlivých balících linek provádí konstruktéři v kancelářích, kteří velmi často navštěvují i samotnou montovnu. Technici pracující v montovně mají své vlastní zázemí včetně velkých sprch.

Nábytek pro konstruktéry musel být jiný, než by se do běžné kanceláře hodilo. Otevřené police v rukou inženýrů – to je pozvánka pro chaos. Konstruktérům musíte dát v montovně prostor k odložení svačiny, kávy nebo obuvi na přezutí. A pozor: kanceláře inženýra, ale i montovna, musí vypadat reprezentativně za jakékoliv příležitosti.

Optimální standard pro klienta

Velice zajímavou výzvou byl rozpočet, který byl stejně jako u obdobných projektů pod velkým tlakem. U plochy kanceláří 1000 a haly 3000 najednou začnou skákat náklady do nepříjemných čísel. Proto jsme neustále museli vymýšlet, jak nedělat věci draze, jak se krotit. Vymyslet něco drahého s prémiovými značkami není problém. Problém je vymyslet něco, co dobře vypadá, funguje to, a ještě k tomu to nestojí mnoho.

Výrazným prvkem interiéru je modrá kuchyně – ta měla být původně v laku ve firemní modré. Jenže lak je drahý, a tak jsme nakonec zvolili násobně levnější materiál – modré lamino, ke kterému jsme přizpůsobili barvu stropu a podlahy. Došlo tak sice k mírnému odklonu v odstínu modré, ale ušetřili jsme okolo 40% celkové ceny kuchyně. I to je práce architekta: hledat možnosti tam, kde je třeba ušetřit. A tak to šlo dál.

Při výběru kancelářského nábytku jsme vybírali spíš nižší standard. Prémiové designérské výrobky známe a máme je rádi. Ale doopravdy potřebuje technologická firma sídlící na Karlovarsku luxusní kancelářské židle? Viking Mašek budují prestiž prostřednictvím kvality svých výrobků, ne přes lesk jednacích síní umístěných 15 kilometrů za Karlovými Vary. Vybrali jsme proto stále kvalitní, ale dostupnější značky. Konkrétně jsme využili mobiliář polské firmy Profim, stoly a atypický nábytek od Top Office a svítidla různých výrobců (Zuiver, Led2, Archilight, Arkoslight, Halla, Deos). Vestavěný mobiliář a nábytek do celých kanceláří i montovny jsme dokázali dodat za 3 miliony korun, svítila za 1 milion.

Při práci na návrhu této nové haly jsme si museli uvědomit, že firma nebude těžit z luxusu. Jako architektonické studio jsme zvolili optimální standard právě pro tuto firmu. Ten jsme navíc dozorovali a některé prvky interiéru i dodali.

I mistr tesař…

Projekty jako byl tento, jsou pro nás obrovská škola. Interiéry navrhujeme už 12 let, ale i tak jsme při návrhu kuchyňky udělali chybu. Mirek se snažil, aby bylo vše do detailu vymyšlené, například i držák houbičky na nádobí. Bohužel ve finále to dopadlo tak, že v kuchyňce leží na pracovní lince neustále nějaká utěrka. Architekt nesmí dát člověku prostor používat interiér špatně. Tímto neustálým procesem, během na dlouhou trať, se v archicraftu zabýváme rádi.

Ke konci realizace jsme ještě domysleli další detaily, aby i utěrka, nebo příslušenství ke kávovaru mělo své vlastní místo. Naším cílem zkrátka bylo vytvořit kuchyňku, která bude vypadat dobře, i ve chvíli, kdy jí návštěvník před vámi neuklidil.

Celkově byla práce na areálu Viking Mašek v Nové Roli na Karlovarsku obrovskou školou a výzvou. Utvrdili jsme se v tom, že kromě návrhů umíme i realizovat. Firma má ještě druhý, starší areál ve Vlašimi. S rodinou Maškových hledáme k obnově společně odvahu. Jedná se o obrovskou investici a my tak už dva roky řešíme, jak vše zrealizovat. V archicraftu překážky rádi překonáváme: tahle nás, doufejme, brzy čeká.