Ze života archicraft I.

Jak funguje náš ateliér? Jak vypadá takový běžný den v archicraft? Kde bydlí naše architektura a design a kdo jej provází cestou k samostatnosti a pomyslné dospělosti? Celá rodina archicraft! Vítejte u prvního dílu naší minisérie „Ze života archicraft“, kde vám představíme náš pracovní proces z pohledu členů našeho týmu.

Žít archicraft

Abychom fungovali jako promazaný stroj, jako hodinky a jako sehraný tým, máme různé role. Nikdo nedělá vše. Každý má nějakou superschopnost, kterou do týmu přináší.

Začněme našimi pracovitými a nepostradatelnými juniory a studenty. Při studiu architektury a interiérového designu jsou nejdůležitější dvě věci: zápal pro získávání nových znalostí a jejich správné uplatňování pod vedeným dohledem. Studium pro nás v archicraft nekončí získáním titulu. U nás dostávají prostor ke kreativě všichni, i ti nejmladší kolegové. Všichni si jí ale musí umět obhájit.

Den v kůži junior architekta

Ačkoliv jsme teprve junioři, neznamená to, že bychom nebyli duší a srdcem archicraft týmu. Ranní kávu rychle střídá nutná administrativa. Tou pomáháme k chodu celého ateliéru, zkrátka by to bez nějakého toho papírování nešlo. Když je to nejnutnější hotovo, přistává nám na stole zadání práce od senior architektů či přímo od partnerů. Aby pravá ruka věděla, co dělá levá, střídají tvorbu návrhů a další kreativní práci pravidelné konzultace se zkušenějšími architekty. A když se skica nelíbí, dostáváme konstruktivní kritiku a tvoříme skicu novou. Pak třetí... a někdy i desátou. Pro kvalitu neznáme bratra a občas ani denní světlo.

Kromě konzultací s architekty jsou na denním pořádku i koordinační schůzky s inženýry. My junioři jsme plni kreativy a občas se zkrátka stane, že ne úplně všechny návrhy jsou plně realizovatelné. Od toho tu máme právě zkušené inženýry, kteří jsou realisty našeho týmu a dávají nám pevnou půdu pod nohama.

Ať se jedná o kresbu nábytku, návrh doplňků či přípravu dalších materiálů, musíme plnit rozličné termíny a na povídání u kávy moc času nemáme. Na druhou stranu se každý den učíme to, co nám ve škole nepředali – jak funguje zavedený ateliér a co to skutečně znamená tvořit architekturu.


SUPERSCHOPNOST: vládne softwarem, energií a nezatíženou myslí

Život archicraft zachytil na fotografiích Lukáš Legi. (www.lukaslegi.com)