Ze života archicraft III.

Ve třetím díle si představíme den inženýra. Co všechno je potřeba, aby dům opravdu stál a sloužil tak, jak má? To ví právě oni! Třetí dál seriálu Ze života archicraft je tady!

Žít archicraft

To, že jsou v architektonickém ateliéru architekti ví snad každý laik. Ti z vás, kteří četli předchozí díly seriálu ví i to, že náplň práce architekta se může lišit podle jejich pozice v hierarchii ateliéru. O tom, jak pracuje junior jsme psali hned v prvním díle. Minule, v díle druhém, jste měli šanci nahlédnout pod ruce senior architektovi. Do architektury, ale neoddělitelné také patří řemeslo stavařské. Pokud je architektura duší, je stavitelství tělem.

To, že máme v našem týmu architekta-inženýra z nás nedělá žádnou výjimku. U nás jsme si ale 100 % vědomi, že bez znalostí, které takový člověk přináší, se neobejdeme a každý den je využíváme. Architektura je výsostnou doménou praktického a realizovatelného designu. Jak vypadá den inženýra v archicraft?

Den v kůži inženýra

Den inženýra začíná stejně jako u všech v archicraft – skokem do práce rovnýma nohama. Stavařina je naše vášeň a víme, že projekt a dokumentace musí být co nejlepší. Osobně se stavby účastníme, pravidelně dojíždíme na kontrolní dny. Náš den tak často nezačíná v kanceláři, ale na stavbě, kde s investorem a stavbyvedoucím dohlížíme nad způsobem provádění stavby podle naší dokumentace a řešíme nepředvídatelné situace.

K tomu nám pomáhají také školení, která mohou začátky na stavbě alterovat, protože i v tomto oboru se neustále děje něco nového. Rozvoj znalostí nám dovoluje reagovat na změny či příležitosti, které nám na stavbě nebo v novém zadání v kanceláři ostatní připraví. Tvorba not této symfonie (kterou stavba je) - tedy projektové dokumentace, je pro nás denním chlebem a přirozeností. Po přesunu ze stavby zpět do atelieru je obvykle nutné probojovat se přes dotazy kolegů k pracovnímu místu a pustit se tak do vlastní práce na projektech.

Je pro nás klíčové umět zachovat chladnou hlavu a mít velkou trpělivost. Po krátké kávě se pouštíme do koordinace kolegů, specializovaných inženýrů, pro zdárnou kompletaci dokumentace, za kterou samozřejmě neseme zodpovědnost. Velké projekty řešíme společně v rámci našeho archicraft týmu. Odpoledne tak trávíme koordinačními schůzkami napříč projekty.

Stavby jsou živým organismem, a tak naše práce většinou nekončí opuštěním atelieru, ale může pokračovat na telefonu, e-mailu, či v dílně subdodavatele, až do pozdních večerních hodin. I díky tomu dopadají realizace archicraft na jedničku – občas to trochu bolí, ale z kvality provedení neslevíme.


SUPERSCHOPNOST: odborník na stavbu s chladnou hlavou a pevnou rukou

Život archicraft zachytil na fotografiích Lukáš Legi. (www.lukaslegi.com)